CodeWeekPL

15 — 23 października 2016

28 września 2016 15:19

Kodowanie to świetna zabawa

Przygotowania do tegorocznego Tygodnia Kodowania w toku. Niektórzy mają już swoje pomysły na wydarzenia. Inni szukają inspiracji, a te można odnaleźć również w relacjach Nauczycieli, którzy organizowali wydarzenia w ramach wcześniejszych edycji Code Week.

W zeszłym roku o swojej przygodzie z Tygodniem Kodowania opowiadał Sylwester Zasoński, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skarżysku. W tym roku poszukujemy kolejnych osób, chętnych podzielić się doświadczeniami związanymi z programowaniem oraz organizacją Code Week. Jako pierwsza, o swojej pasji oraz rezultatach podejmowanych działań, opowiada Iwona Cugier, nauczycielka oraz autorka bloga Cyfrowi Tubylcy na którym umieszcza relacje z różnych wydarzeń, w tym również tych realizowanych w ramach Code Week’a.

- Jak zaczęła się Twoja przygoda z programowaniem?

- Jestem ciekawska. Lubię poznawać nowe rzeczy, szczególnie, gdy dodatkowo można dzięki nim nabywać kompetencje, wielce użyteczne w życiu codziennym. Gdy odkryłam programowanie – wiedziałam, że to jest to. Co prawda kilkanaście lat wcześniej bawiłam się Turbo Pascalem, ale język wizualny Scratch’a przemówił do mnie w sposób szczególny. Umożliwił mi przekazywanie pasji wszystkim – od 8 do 108 lat. Dzielę się wiedzą podczas regularnych zajęć komputerowych, realizując autorski program. Prowadzę kółka programistyczne dla różnych poziomów zaawansowania, korzystając z projektów Mistrzów Kodowania. Mam zajęcia indywidualne dla uczniów, którym zaszczepiłam pasję. Nie pomijamy żadnych okazji do kodowania a Code Week jest jednym z ważnych wydarzeń w naszym kalendarzu.

- Wspomniałaś, że realizujecie wydarzenia w ramach Code Week. Możesz opowiedzieć jakie to były aktywności?

- W poprzedniej edycji Tygodnia Kodowania moi Mistrzowie postanowili zrobić nietypowy prezent swoim „belfrom”. Poprowadzili dla nich lekcję programowania. Największą nagrodą dla uczniów były słowa, które usłyszeli od jednej z pań. Nauczycielka stwierdziła, że jest to najmilszy prezent, jakiego mogła się spodziewać z takiej okazji. Programowanie wzbudziło wiele emocji, a zamiana ról dostarczyła wszystkim nowych doświadczeń.

- To nie jedyne wydarzenie, które organizowałaś, prawda?

- Tak, organizowałam również międzypokoleniowe spotkania. O tym, że kodowanie to świetna zabawa, przekonali się uczestnicy innych warsztatów zorganizowanych z okazji Europejskiego Tygodnia Kodowania. Przez dwa kolejne popołudnia uczniowie wraz ze swoimi rodzicami, a nawet dziadkami, zapoznawali się z „kotkiem” i próbowali swoich sił, tworząc pierwsze wspólne programy. Pomagała im w tym asysta złożona z bardziej zaawansowanych Mistrzów Kodowania. Dużo radości sprawiło tworzenie „swoich duszków” w programie Scratch Jr.

- Opowiadasz o wydarzeniach, które miały miejsce w szkole. Ale słyszałam, że to był początek większej przygody.

- Wspaniała przygoda z kodowaniem zaowocowała zaproszeniem na Ogólnopolski Przegląd Projektów Młodzieżowych w Warszawie, na którym moi programiści zaprezentowali owoc pracy grupowej – m.in. animacje promujące rodzinne miasto i grę na temat najpopularniejszego u nas sportu – żużla.

- Gdybyś w dwóch zdaniach miała zachęcić Nauczycieli do wzięcia udziału w Code Week 2016…

- Niezdecydowanym do wzięcia udziału w akcji polecam pełne emocji relacje zajęć umieszczone na moim blogu: Kodowanie jest super oraz Kodujemy
Warto to przeżyć!

Iwona Cugier