CodeWeekPL

15 — 23 października 2016

21 października 2016 18:55

Robot polskiego startupu uczy programować w Ministerstwie Cyfryzacji

W ramach Code Week, Microsoft zorganizował pokaz robota Photon, który został zaprezentowany na zeszłorocznych półfinałach Microsoft Imagine Cup. Projekt zdobył pierwsze miejsce w kategorii Projekty Społeczne w krajowej edycji konkursu. Urzędnicy mieli okazję sprawdzić, jak wygląda nauka programowania z robotem, jeszcze zanim urządzenie zostanie wprowadzone do szkół.

Photon to mały robot, który ma pomagać najmłodszym w uczeniu się programowania. Urządzenie komunikuje się przy użyciu mobilnej aplikacji i rozwija się wraz z postępami dziecka. W warsztatach wziął udział Marek Zagórski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji oraz Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska.

Galeria zdjęć z tego wydarzenia dostępna jest pod adresem [link]

W zeszłym roku, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Cyfryzacji oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpoczęły współpracę, aby wprowadzić do szkół naukę programowania dla uczniów i szerokopasmowy Internet dla wszystkich instytucji. Celem porozumienia jest także rozszerzenie podstawy programowej z technologii informacyjnych. Dzięki zmianom, umiejętność programowania stanie się elementem powszechnej edukacji informatycznej.

Programowanie kształci umiejętności, które są niezbędne w dzisiejszym, dynamicznym świecie. Uczniowie zdobywają takie kompetencje, jak m.in. zdolność logicznego myślenia, precyzyjnego wyrażania myśli, ale także umiejętność współpracy w grupie. Według prognoz, w najbliższych latach będzie rosło zapotrzebowanie na osoby z przygotowaniem informatycznym. Jak wynika z badań, kompetencje cyfrowe będą potrzebne w około 90% zawodów. Połączenie zaś umiejętności programowania z doświadczeniem z innych dziedzin daje ogromne możliwości tworzenia najnowszych rozwiązań dla współczesnego świata. Z tego względu rządy, prywatne przedsiębiorstwa oraz organizacje publiczne i pozarządowe, wychodzą naprzeciw potrzebom rynku, wprowadzając inicjatywy mające na celu rozwój kompetencji cyfrowych.
„Umiejętność programowania staje się jedną z kluczowych kompetencji w XXI wieku, niedługo będzie traktowana jak umiejętność pisania czy czytania. Właściwa edukacja i przygotowanie młodych ludzi jest jednym z większych wyzwań przed jakimi stoi rynek, administracja rządowa i szkolnictwo. Warsztaty prowadzone przez zeszłorocznych finalistów krajowej edycji Imagine Cup pokazują, że warto inwestować w kształcenie cyfrowych kompetencji. Takie rozwiązania jak Photon wpływają na rozwój polskiej gospodarki i społeczeństwa” – mówi Michał Jaworski, członek zarządu w polskim oddziale Microsoft.
W trakcie Europejskiego Tygodnia Kodowania, odbędą się szkolenia w ponad 170 Lokalnych Klubach Kodowania, które zostały stworzone w ramach projektu realizowanego przez Microsoft oraz FRSI: „Link do Przyszłości” . Warsztaty będą opierać się na trzech prostych scenariuszach (Cody Roby, CodeMonkey, Kodu Game Lab) dla młodych osób w wieku 10-15 lat. W ramach EU Code Week, Microsoft zorganizuje także zajęcia dla nauczycieli i uczniów w modelowych Szkołach w Chmurze oraz Grupach. NET.

***

Microsoft jest wiodącym dostawcą platformy technologicznej i usług zwiększających produktywność. W myśl strategii „Cloud First. Mobile First”, Microsoft tworzy rozwiązania wykorzystujące potencjał mobilności i chmury obliczeniowej, które pozwalają każdemu użytkownikowi i organizacji działać sprawniej i osiągać więcej.
Microsoft Corporation powstał w 1975 roku w USA, a polski oddział firmy istnieje od 1992 r. W swoich filiach na całym świecie Microsoft zatrudnia blisko 110 tys. specjalistów z różnych dziedzin, w tym około 500 osób w Polsce.

Dowiedz się więcej:
Centrum Prasowe Microsoft polskiego startupu uczy programować w Ministerstwie Cyfryzacji
Strona internetowa Microsoft polskiego startupu uczy programować w Ministerstwie Cyfryzacji
Microsoft w liczbach
Informacje o firmie

Dodatkowych informacji udzielają:
Anna Klimczuk
Microsoft Sp. z o.o.
tel. +48 609 99 12 90
e-mail: v-anszte@microsoft.com