CodeWeekPL

15 — 23 października 2016

20 października 2016 15:53

Warsztaty, roboty i webinaria w małych miejscowościach w całej Polsce

Europejski Tydzień Kodowania to świetna okazja do rozpoczęcia przygody z programowaniem. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przygotowała z tej okazji trzy scenariusze na proste i ciekawe warsztaty oparte o bezpłatne, ogólnodostępne narzędzia, z których warto korzystać nie tylko w ramach tej kampanii.

Wśród propozycji zabaw znalazły się: Cody Roby, gra planszowo-karciana umożliwiająca naukę programowania bez komputera, Code Monkey, gra online ucząca programowania z pomocą sympatycznej małpki, Kodu – narzędzie edukacyjne pozwalające na tworzenie atrakcyjnych gier 3D. Scenariusze zostały zaprezentowane podczas webinarium Włącz się w Tydzień Kodowania, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się także na czym polega akcja oraz jak rejestrować wydarzenia. W webinarium wzięło udział blisko 80 organizatorów warsztatów, a nagranie z webinarium wyświetliło już ponad 180 osób.

W akcję szczególnie chętnie włączają się Lokalne Kluby Kodowania, tworzone w ramach projektu Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Microsoft w ramach inicjatywy YouthSpark. Dzięki nim uczniowie ze 176 małych miejscowościach w całej Polsce mają okazję dowiedzieć się od młodych, inspirujących entuzjastów i praktyków, czym jest programowanie, programują roboty, rozgrywają nimi wyścigi, a także na wiele innych sposobów rozwijają swoje umiejętności informatyczne. Na przykład, Multicentrum Biała Podlaska organizuje aż 4 warsztaty w trakcie Europejskiego Tygodnia Kodowania, oprócz spotkania Lokalnego Klubu Kodowania także warsztaty z Touch Develop, spotkanie Klubu Robotycznego oraz warsztaty z Kodu Game Lab.

Istotnym wyzwaniem jest zwłaszcza zachęcanie do nauki programowania dziewczynek. Przedstawicielki Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego poprowadziły warsztaty dla 100 uczniów w wieku 10-12 lat w ramach Ada Lovelace Festival, nazwanego tak na cześć pierwszej programistki. 19 października odbyło się zaś webinarium Technologie potrzebują dziewczyn!, podczas którego przedstawicielki Geek Girls Carrots oraz Girls Code Fun, organizacji uczących dziewczyny programowania mówiły o tym, dlaczego w branży nowych technologii jest tak mało kobiet, co robić, żeby było ich więcej, a także jak zachęcać dziewczynki do nauki programowania i jak w takie zajęcia w atrakcyjny sposób prowadzić.

Więcej informacji na stronie FRSI